MAPA PAPIERNI POLSKICH : papiernie.pl

Zapraszamy do prenumeraty naszego miesięcznika oraz do współtworzenia treści poszczególnych wydań.

W numerze czerwcowym szczególnie polecamy:

Muzeum Papiernictwa zaprasza na tegoroczne Święto Papieru – 27-28 lipca 2024 r.

Celem święta jest upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Impreza promuje młyn papierniczy, twórców wyrobów regionalnych oraz popularyzuje turystykę aktywną.
Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy – goście mają m.in. okazję samodzielnie wyczerpać papier, poznać techniki druku, bądź w tradycyjny sposób ozdobić arkusze papieru techniką marmurkowania czy shibori. Do tego dochodzą konkursy wiedzy o dusznickim młynie papierniczym i papiernictwie polskim, połączone z konkursem sprawnościowym – podnoszenie papierowej sztangi, rzut rolką papieru toaletowego do celu. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Uczestnicy święta mają również możliwość zwiedzania muzeum -  historycznej trasy „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z przewodnikiem oraz samodzielnie wystaw czasowych – w tym roku będzie to ekspozycja pt. "Bilety skarbowe z czasów insurekcji kościuszkowskiej", a także wystawa „Paper skin and wood”, prezentująca twórczość rzeźbiarza, Armina Gohringera, w swej pracy posługującego się m.in. piłą łańcuchową. Tegoroczne święto umilą również pokazy strzeleckiej grupy rekonstrukcyjnej oraz koncert skrzypaczki Switlany Andruszczuk (sobota, godz. 17:00). Bilety na Święto Papieru można nabyć online na www.bilety.muzeumpapiernictwa.pl.

Prezentacja skarbonek Stora Enso na 32. Finał WOŚP

30 listopada br. w Zakładzie Stora Enso w Łodzi (przy ul. Wareckiej 7) Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Tomasz Żebrowski, prezes zarządu Stora Enso Poland prezentowali tekturowe, wielobarwne, mocne i dobrze zabezpieczone skarbonki na 32. Finał WOŚP, który odbędzie się 28 stycznia 2024 r. Mówili o trwającej już 26 lat, doskonałej współpracy między Fundacją a firmą, porównując pierwszy wzór tekturowej puszki z tegorocznym i zachęcając do wsparcia zbiórki, której celem tym razem jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, pod hasłem „płuca po pandemii”. 
Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 3,4 mln skarbonek, plus na 32. Finał WOŚP kolejne 226 tys. sztuk, co razem daje ich aż 3,6 mln! 

Grupa VPK i Zetacarton łączą siły

Grupa VPK zawarła umowę nabycia większości udziałów w Zetacarton, włoskiej firmie produkującej tekturę falistą z siedzibą w pobliżu Como. Tym samym Grupa VPK po raz pierwszy zostawia swój ślad we Włoszech.Więcej na: https://www.vpkgroup.com/pl-pl/aktualno%C5%9Bci-vpk-packaging-group/vpk-group-and-zetacarton-join-forces

Muzeum Papiernictwa zaprasza na wystawę „Dekada odmierzana kartkami. Polacy i reglamentacja kartkowa w latach 80. XX w.”

Od 27 października do 31 grudnia br. w Dusznikach-Zdroju można oglądać wystawę z papierowymi kartkami żywnościowymi (i nie tylko) w roli głównej. Wystawa przeniesie zwiedzających w epokę kryzysu rynkowego lat 80. XX w., kiedy do zrobienia zwykłych zakupów nie wystarczały pieniądze. Cenniejsze od nich były kartki, pozwalające poszczególnym grupom społecznym nabywać ustalone przez władze ilości żywności, alkoholu, papierosów, benzyny, a nawet obuwia. Dziś, w okresie gospodarki rynkowej, okres kartkowy to tylko wspomnienie dla osób żyjących w latach 80., a dla młodszych Polaków przywykłych do uginających się od wszelkich towarów półek sklepowych, to abstrakcja. Celem wystawy jest ukazanie prozy życia w Polsce w epoce zakończonej 34 lata temu. Do prezentacji zostaną wykorzystane m.in. kartki ze zbiorów Muzeum Papiernictwa. Ekspozycja jest przygotowywana z wybitnym znawcą epoki kartkowej – prof. Andrzejem Zawistowskim, wykładowcą SGH w Warszawie oraz przy wsparciu organizacyjnym Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Zapraszamy! 

O tekturze falistej w Mrągowie

WIĘCEJ
DALEJ

Rozwój opakowań 
e-commerce 
w VPK

Dynamiczny rozwój e-commerce wpływa na wybór opakowań zabezpieczających produkty kupowane online. Klienci szukają rozwiązań ekologicznych i tworzonych z myślą o środowisku. By ułatwić wybór właściwego opakowania do sprzedaży internetowej, VPK Packaging Polska opracowała katalog z szeroką gamą rozwiązań dedykowanych tej branży. 
Aby zakupy w Internecie stały się codziennością, a sklep czy marka osiągnęła sukces ważnych jest wiele aspektów: niższa cena, większa możliwość wyboru produktów niż w sklepach tradycyjnych, dostęp do zakupów przez całą dobę, możliwości zwrotu bez wychodzenia z domu, różne formy płatności i wreszcie opakowanie, które jest pierwszym fizycznym kontaktem z klientem. Musi ono nie tylko zabezpieczyć zakupiony przedmiot, ale wyróżniać go spośród tysięcy innych, określać markę, być ekologiczne, naturalne, biodegradowalne, wielokrotnego użytku, zwrotne, a co ważne powinno zadbać o pozytywne doświadczenie klienta. 
Na bieżąco analizujemy trendy związane z rozwojem e-handlu. Cieszy nas fakt, że konsumenci coraz większą uwagę przywiązują do wyboru ekologicznych opakowań z tektury falistej. Rozwinęliśmy znacząco ofertę dla branży e-commerce, która w wyniku ograniczeń związanych z pandemią silnie się rozrosła. Maszyna VARIO działająca w naszej fabryce w Radomsku, nie tylko poszerzyła portfolio produktowe, ale przede wszystkim umożliwiła dalszy rozwój partnerom biznesowym, którzy mogą wybrać właśnie opakowanie z rozwiązaniami idealnymi do sprzedaży „na odległość” i zaspokającymi wiele potrzeb klienta – mówi Katarzyna Kozłowska, Key Account Manager E-commerce VPK Packaging Polska. 
Firma opracowała katalog opakowań dedykowany branży e-commerce. Klienci znajdą w nim przede wszystkim opakowania z podziałem na kategorie, ale także informacje dotyczące surowca oraz zrównoważonego rozwoju, który wpisuje się w działania całej Grupy VPK. 
Katalog można obejrzeć lub pobrać na stronie vpk.pl

Dygnitarze z Republiki Czeskiej

w dusznickim Muzeum Papiernictwa

WIĘCEJ

Mondi Świecie S.A. uzyskała tytuł Top Employer 2023 w Polsce  

Co roku niezależny Top Employers Institute przyznaje certyfikaty organizacjom, które stawiają swoich pracowników na pierwszym miejscu i zapewniają atrakcyjne środowisko pracy, zachęcające do rozwoju zawodowego i osobistego.
Utalentowani ludzie, inspirujący liderzy i zróżnicowane zespoły sprawiają, że jesteśmy świetnym miejscem pracy!
Posiadanie certyfikatu Top Employer świadczy o zaangażowaniu organizacji w tworzenie lepszego środowiska pracy poprzez wdrażanie wysokich standardów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i praktyk HR. 
Certyfikacja opiera się na udziale i wynikach badania najlepszych praktyk HR. Ważnymi czynnikami decydującymi o zdobyciu nagrody są ponadprzeciętne oceny w sześciu domenach HR składających się z 20 kluczowych obszarów, takich jak: strategia biznesowa, strategia personalna, środowisko pracy, pozyskiwanie talentów, budowanie marki pracodawcy, inwestycje społeczne, różnorodność i integracja społeczna oraz inne.
Tomasz Katewicz, Prezes Zarządu Mondi Świecie: "Ta certyfikacja potwierdza nasze stałe zaangażowanie w tworzenie silnego i zintegrowanego zespołu, który przyczynia się do tworzenia lepszego świata, gdzie nasi pracownicy mają możliwości kariery i rozwoju oraz mogą wnosić do pracy swoje różnorodne umiejętności, doświadczenia i pomysły. Jesteśmy dumni z tego, że spełniamy wysokie standardy Top Employers Institute i otrzymujemy uznanie dla naszych praktyk personalnych, jednocześnie stale dążąc do ich doskonalenia. Jest to ważny benchmark i możliwość nauki na przykładach najlepszych praktyk. Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom w Mondi Świecie, którzy pomagają promować tę kulturę i żyć naszymi wartościami, każdego dnia.” Kryteria wyróżniające Mondi Świecie na tle innych firm to te, które łączą naszych pracowników i budują poczucie przynależności do naszej organizacji: kryterium Wartość oraz kryterium Etyka i Uczciwość. Doceniono również Strategię Biznesową Spółki, kryteria podkreślające konsekwencję w poszukiwaniu i rozwijaniu strategii atrakcyjnego pracodawcy (Employer of Choice) oraz codzienne działania świadczące o odpowiedzialności środowiskowej i społecznej.
W ramach programu certyfikowano i nagrodzono 2 052 najlepszych pracodawców w 121 krajach/regionach na pięciu kontynentach. 

O Grupie Mondi 

Mondi jest światowym liderem branży opakowaniowej i papierniczej, przyczyniającym się do tworzenia lepszego świata poprzez wytwarzanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań na miarę potrzeb. Nasze przedsiębiorstwo jest zintegrowane w obrębie łańcucha wartości – począwszy od zarządzania terenami leśnymi, poprzez produkcję masy celulozowej, papieru i folii, aż do tworzenia zrównoważonych rozwiązań z zakresu opakowań konsumenckich i przemysłowych, które w miarę możliwości wykorzystują papier, a w uzasadnionych przypadkach także tworzywa sztuczne. Zrównoważony rozwój leży u podstaw naszej strategii, a nasze ambitne zobowiązania do 2030 roku koncentrują się na rozwiązaniach dla gospodarki obiegowej, tworzonych przez kompetentnych ludzi z jednoczesnym działaniem na rzecz klimatu.
W 2021 roku dochód Mondi z działalności kontynuowanej wyniósł 7 miliardów euro, skorygowany zysk EBITDA – 1,2 miliarda euro, a liczba pracowników zatrudnionych na całym świecie – 21 000 osób. Mondi jest firmą notowaną na podstawowym rynku giełdy londyńskiej (MNDI), gdzie Grupa wchodzi w skład indeksu FTSE100, oraz na giełdzie w Johannesburgu (MNP). mondigroup.com
Sponsor w RPA: Merrill Lynch South Africa Proprietary Limited t/a BofA Securities.

O Top Employers Institute  

    
  Top Employers Institute jest globalnym autorytetem w zakresie badania praktyk zarządzania zasobami ludzkimi. Pomagamy optymalizować najlepsze praktyki wzbogacając środowisko pracy. Dzięki programowi certyfikacji Top Employers Institute organizacje biorące udział w programie, zostają poddane walidacji, certyfikacji i uznawane są jako pracodawca z wyboru.  Top Employers Institute został założony ponad 30 lat temu i certyfikował  2 052 organizacji w 121 krajach. Certyfikowani Top Employers pozytywnie wpływają na życie ponad 9,5 milionów pracowników na całym świecie. 

Firma Werner Kenkel 
z „Perłą wśród opakowań”

Coraz częściej mamy przyjemność informować na łamach „Przeglądu…” o sukcesach rodzinnej firmy Werner Kenkel. Ten znany od ponad 42 lat producent tektury falistej oraz tekturowych opakowań i standów zdecydowanie i konsekwentnie rozwija się, podbija rynek opakowań i zaskakuje coraz bardziej oryginalnymi rozwiązaniami opakowaniowymi, które święcą tryumfy. Chociaż właściciele firmy – Adam i Damian Kenkel – zawsze podkreślają, że najważniejszą agrodą dla nich i dla wszystkich pracowników jest zadowolenia klientów, to z radością i dumą odbierają prestiżowe nagrody, przyznawane przez profesjonalistów z branży opakowań.

Takich wyróżnień na swoim koncie firma Werner Kenkel ma coraz więcej i coraz wyżej podnosi poprzeczkę. Wymieńmy m.in. tegoroczne: Diamenty miesięcznika Forbes, ranking najlepszych pracodawców w Polsce, WorldStar Winner (patrz PP 6/2022 s. 314), Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i konkurs Art of Packaging – promujący i nagradzający najlepsze pomysły w sektorze projektowania i produkcji opakowań. W ostatnim z wymienionych na firmę Werner Kenkel spadł prawdziwy „deszcz nagród”. 

Z uroczystej gali 16. edycji Art of Packaging, która odbyła się 15 września br. w Sali Koncertowej Filharmonii Poznańskiej, właściciele firmy wrócili aż z czterema nagrodami, w tym główną – „Perłą wśród opakowań”.

Now​e drzewa i czysty las 

Warsztaty sadzenia drzew, sprzątanie lasu i zazielenienie przestrzeni zrujnowanej przez nawałnice w Wielkopolsce – tak prezentują się działania pracowników AQUILI oraz VPK Packaging Polska w miniony weekend.
Blisko 50 pracowników ww. firm posadziło drzewa na obszarze Nadleśnictwa Gniezno, w województwie wielkopolskim, niedaleko centrali firmy we Wrześni.
Sam pomysł wyszedł od naszych pracowników podczas warsztatów Ambasadorów Wartości AQUILA. Jedna z grup zaprojektowała prototyp z dokładnym określeniem celów projektu. Razem z całym zarządem byliśmy zgodni, że chcemy wdrożyć pomysł naszych pracowników i koniecznie wziąć w nim udział. Ta zielona inicjatywa lokalna niewątpliwie wpisuje się także w strategię zrównoważonego rozwoju całej Grupy VPK, którą staramy się realizować na co dzień – mówi Jacek Kryszkiewicz, dyrektor zarządzający.
Poza nasadzeniami drzew, pracownicy wraz z rodzinami mieli okazję wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez wykwalifikowanych przedstawicieli Lasów Państwowych, a także wspólnie posprzątać las. W ramach podziękowania każdy uczestnik otrzymał sadzonki drzewek ozdobnych oraz jabłka z zaprzyjaźnionego sadu.
To już kolejne przedsięwzięcie, które udało nam się zorganizować razem ze start-upem społecznym Dotlenieni.org. Wcześniej nasi pracownicy fabryki w Brzegu wzięli udział w biegu ekologicznym „DotlenieniRUN”, który nie tylko uczy dbałości o środowisko, ale również umożliwia sadzenie drzew za każdego zarejestrowanego uczestnika wydarzenia. Chcemy kontynuować współpracę na rzecz poprawy otaczającego nas środowiska i poszerzać wiedzę na temat ekologii w naszej firmie – mówi Żaneta Frąckowiak, koordynator marketingu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

XXI Święto Papieru już za nami…

23-24 lipca 2022 r. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odwiedziło ok. 3 tys. gości, dla których przygotowano wiele atrakcji. Można było m.in. oglądać historyczny młyn papierniczy, zwiedzać muzealne wystawy, brać udział w papierniczych warsztatach i konkursach, a także podziwiać regionalne wyroby i zaopatrzyć się w lokalne produkty. Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją - w PP 8/22.
Fot. Krzysztof Jankowski

„Przegląd Papierniczy”
ponownie laureatem konkursu
NUMERUS PRIMUS INTER PARES

 Z radością informujemy, że nasz miesięcznik został zwycięzcą w tegorocznym konkursie NUMERUS PRIMUS INTER PARES – w grupie czasopism specjalistycznych. Dyplom i puchar odebraliśmy 8 czerwca br. w Warszawskim Domu Technika NOT.