DS Smith buduje nową fabrykę tektury falistej w Bełchatowie

 

Grupa DS Smith wybuduje nową wytwórnię tektury falistej i opakowań w Polsce. Szacunkowy koszt inwestycji to 250 mln PLN. Projekt jest częścią dużego trzyletniego pakietu inwestycyjnego, który przewiduje również budowę zakładu w Hiszpanii i dwóch w USA.

Polski zakład w Bełchatowie rozpocznie działalność w drugiej połowie 2020 r. Znajdzie w nim pracę około 200 osób.

6 września br. DS Smith Polska podpisała umowę kupna 12,5 ha w Bełchatowie za 3,8 mln PLN.

Zakład produkcyjny zajmie powierzchnię 3500 m2 i będzie produkować opakowania dla sektora FMCG, jak również do zastosowań transportowych i przemysłowych.

Firma ma już w Polsce 5 zakładów produkcyjnych – 2 w Kielcach i po jednym w Kutnie, Oławie i Kwidzynie oraz kilka ośrodków serwisowych. Ogółem zatrudnia w naszym kraju 1250 osób.

 

Nowa fabryka tektury falistej w środkowych Niemczech

 

Należące do Progroup AG przedsiębiorstwo Prowell wznosi fabrykę tektury falistej w Eisfeld (Turyngia). Będzie to jedenasta w grupie fabryka tektury falistej w arkuszach. Produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć w IV kw. 2019 r. Roczną zdolność produkcyjną szacuje się na 140 tys. ton. W jedenastu fabrykach tektury falistej w arkuszach (w Niemczech, Francji, Czechach, Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech) w 85% będzie przetwarzany papier produkowany we własnych zakładach grupy.

 

Dunapack Rambox wybuduje nowy zakład opakowaniowy w Rumunii

 

Dunapack Rambox, rumuński oddział Dunapack Packaging, będący częścią austriackiej grupy Prinzhorn, rozpoczął budowę nowego zakładu produkcji opakowań w Bolintin-Deal, 20 km od Bukaresztu. Fabryka będzie działać obok istniejącego już zakładu Dunapack Rambox w Sfântu Gheorghe, Covasna, który również zostanie unowocześniony.

 

Fabryka w Bolintin ma rozpocząć działalność w czerwcu 2019 r. Nowy zakład firmy Dunapack Rambox o powierzchni 27 tys. m2 będzie wyposażony m.in. w szybkobieżną tekturnicę Fosber o szerokości 2,8 m, maszyny przetwórcze Bobst, a także zautomatyzowany system operowania paletami.

Planowana moc produkcyjna zakładu ma wynieść 180 mln m2/r. Łącznie dwa zakłady Dunapack Rambox osiągną roczną zdolność produkcyjną ok. 300 mln m2.

Nowy asortyment produktów Bolintin-Deal obejmie m.in. wysokiej jakości opakowania z tektury falistej, opakowania przemysłowe, do obrotu hurtem, detalicznie i e-commerce.

Obecnie Dunapack Rambox dostarcza opakowania do ponad 500 klientów we wszystkich branżach.

 

Ilim Group planuje zwiększyć eksport do Chin o 60%

 

W Baoding w Chinach odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem największych graczy z branży celulozowo-papierniczej z Rosji i Chin. Została zorganizowana przez Ilim Group i Xiamen C&D Paper and Pulp Co., Ltd. Dotyczyła światowych trendów na rynku mas włóknistych i tektury oraz głównych projektów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie produkcji Ilim do 2022 r. Analitycy przewidują, że globalne zapotrzebowanie na masy pierwotne wzrośnie o ponad 30 mln ton do 2030 r., a zapotrzebowanie na papiery na tekturę falistą

z mas pierwotnych o ponad 10 mln ton.

W 2017 r. Chiny wprowadziły zakaz importu szerokiej gamy niesortowanych odpadów stałych, co spowodowało wzrost produkcji tektur przyjaznych środowisku. Tymczasem oczekuje się, że popyt na wyroby opakowaniowe wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, głównie dzięki poprawie poziomu życia ludności, rozwojowi rynku krajowego i ekspansji handlu, w tym e-commerce.

Biznesplan Ilim Group, przedstawiony chińskim partnerom podczas konferencji, uwzględnia wszystkie te czynniki. Big Ust-Ilimsk to projekt na dużą skalę, mający na celu wzmocnienie pozycji grupy Ilim w Chinach poprzez budowę nowej linii KLB na Syberii. Projekt zostanie ukończony do 2022 r., aby umożliwić Ilim zwiększenie ilości kraftlinera i innych materiałów opakowaniowych o 600 tys. t/r.

W tym samym czasie, należąca do Ilim Group fabryka w Bracku realizuje drugi etap projektu modernizacji. Do końca 2019 r. zdolność produkcyjna linii KLB w Bracku wzrośnie o ponad 100 tys. ton rocznie.

Po zakończeniu projektu w UstIlimsku i modernizacji fabryki w Bracku, Ilim Group stanie się jednym z największych producentów materiałów opakowaniowych z mas niebielonych na świecie, z całkowitą produkcją tektury 1,5 mln ton rocznie, zwiększając łączną produkcję do ponad 4,3 mln t/r.

W 2017 r. dostarczyliśmy na chiński rynek wyroby warte ponad 1 miliard USD – powiedziała prezes Ilim Group, Ksenia Sosnina. Do 2022 r. planujemy zwiększyć nasz eksport do Chin do 1,9 mln ton. Strategicznym celem jest osiągnięcie 2,4 mln ton w 2023 r.

 

Modernizacja urządzeń papierniczych w Skärblacka w Szwecji

 

Szwedzka firma BillerudKorsnäs zakończyła w zakładzie produkcyjnym w Skärblacka modernizację istniejących urządzeń papierniczych oraz uruchomiła jedną z największych i najbardziej  wydajnych w Europie maszyn papierniczych do produkcji papieru typu Kraft MG gładzonego maszynowo. Inwestycja, o wartości ok. 1,3 mld SEK, jest częścią przedsięwzięcia BillerudKorsnäs, mającego na celu stwo-rzenie wiodącego na świecie centrum papieru kraft MG w Skärblacka. Pozwoli ona na zwiększenie asortymentu produktów BillerudKorsnäs oraz umocnienie pozycji wiodącego światowego dostawcy papierów do pakowania produktów konsumpcyjnych i przemysłowych, takich jak m.in. papiery odporne na tłuszcz, do toreb konsumpcyjnych i fast foodów, papiery barierowe do produktów mlecznych oraz papiery do zamykania artykułów medycznych jednorazowego użytku. Zdolnościprodukcyjnepapierniwynoszą460 tys. ton papieru rocznie, z czego 180 tys. ton papieru typu kraft MG. W zakładzie zatrudnionych jest ok. 740 pracowników.

 

Burgo Group S.p.A inwestuje w nową maszynę

 

Firma Valmet zmodernizuje maszynę papierniczą oraz dostarczy szeroki zakres automatyzacji do papierni Burgo Group

S.p.A. we Włoszech. Zgodnie z projektem, MP9, która obecnie produkuje lekkie gatunki papieru powlekanego (LWC), przystosowana zostanie do przetwarzania pochodzącego z recyklingu papieru do produkcji tektury.

Dostawa Valmeta obejmuje całkowicie nową linię do recyklingu zużytych opakowań z tektury falistej (OCC) i modyfikację istniejącej maszyny papierniczej. Linia OCC, zwana linią do wytwarzania włókien z recyklingu OptiRefiber, posiada dwa systemy do przenoszenia beli i pionowego rozdrabniania, obszerne systemy czyszczenia i przesiewania z frakcjonowaniem i filtry tarczowe do mas krótkoi długowłóknistych oraz nowy system obsługi odrzucania odpadów. W istniejącej maszynie papierniczej przebudowane zostaną m.in. wlew, sekcje formująca, prasowa  i susząca. Do papierni Burgo Group S.p.A. dostarczone zostaną również nowe systemy automatyzacji, w tym sterowania maszynami i zarządzania jakością oraz systemy kontroli procesu i monitorowania stanu. MP9 będzie produkować z surowców pochodzących z recyklingu materiały podkładowe i flutingowe o szerokości 9800 mm i gramaturze 70-160 g/m2. Jej roczna wydajność wyniesie 600 tys. ton, a uruchomienie planowane jest na koniec 2019 r.

Burgo Group jest jednym z wiodących europejskich producentów papierów graficznych i specjalnych. Zatrudnia 3663 pracowników i posiada 11 zakładów we Włoszech i 1 w Belgii

 

Nowa przewijarko-krajarka w Papier-und Kartonfabrik Varel w Niemczech

 

Firma Valmet dostała zamówienie na dostarczenie nowej wysokowydajnej dwucylindrowej przewijarko-krajarki OptiWin Drum wraz z rozwłókniaczem wirowym  OptiSlush  Broke  do Papier-und Kartonfabrik Varel GmbH & Co. KG w  Niemczech.  Istniejąca przewijarko-

-krajarka zostanie zastąpiona nową, aby sprostać zwiększonej produkcji papieru na MP4. Oprócz przewijarko-krajarki, projekt obejmuje instalację systemu Dual Unwind, umożliwiającego wymianę zwoju w ciągu jednej minuty, zwiększając zdolności przerobowe przewijarko-krajarki. Możliwe będzie przewijanie wstęgi o szerokości 5600 mm z prędkością 2700 m/min. Przewijany będzie testliner z masy makulaturowej o gramaturze 100-280 g/m2. Rozruch zaplanowano na początek 2020 r. Wartość zamówienia nie została publicznie ujawniona, jednakże szacuje się ją na ok. 5-10 mln EUR.

 

Potrzeba opakowań bardziej przyjaznych środowisku

 

Wyniki nowego sondażu pokazują, że konsumenci w Wlk. Brytanii opowiadają się za podatkiem od opakowań z tworzyw sztucznych. Firma badawcza Surveygoo, która ankietowała 1000 konsumentów w tej sprawie, stwierdziła, że nieco ponad połowa zapytanych opowiada się za dodatkowymi opłatami za używanie plastikowych opakowań produktów spożywczych.

Chociaż dane dla Stanów Zjednoczonych wskazują na niższe poparcie dla podatków tego typu (33%), takich statystyk nie można zignorować pod względem sposobu, w jaki producenci podchodzą do rozwoju swoich produktów.

Wyniki te dotyczą sytuacji, w której ponad 1/3 żywności sprzedawanej w UE jest pakowana w plastik, co daje ponad 800 tys. t plastikowych odpadów opakowaniowych rocznie, z których znaczna część nie ulega biodegradacji i trafia natychmiast na składowiska.

Przemysł cukierniczy i opakowaniowy zareagował na tę kwestię kreatywnie. Jednym z rozwiązań ekologicznych jest najnowszy projekt AR Packaging z Nestlé przeznaczony do pakowania produktu KitKat Senses. Stworzono projekt opakowania bez plastiku wykonany całkowicie z tektury, bez dodatkowych zewnętrznych opakowań z tworzyw sztucznych.

 

Tradycyjna brązowa torba papierowa wraca do łask

w brytyjskich supermarketach

 

Klienci supermarketów Morrisons mogą kupować owoce i warzywa pakowane w papierowe torby. Ponadto ci klienci, którzy  przyniosą własne pojemniki z domu, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi o wartości 10 pensów. Supermarket twierdzi, że zmiany pozwolą zaoszczędzić zużycie 150 mln plastikowych toreb rocznie.

Oczekuje się, że ta tendencja pojawi się również w innych marketach i będzie zapowiedzią zmian wdrażanych przez sieci sklepów spożywczych w celu wyeliminowania jednorazowych torebek z tworzyw sztucznych.

Rosnące społeczne i publiczne obawy związane z zanieczyszczeniem środowiska plastikami spowodowały, że coraz więcej marek sprzeciwia się stosowaniu nadmiernej ilości plastików

 

Nowy papier o właściwościach barierowych wobec olejów mineralnych

 

Firma Drewsen Spezialpapiere stworzyła papier opakowaniowy o właściwościach barierowych wobec olejów mineralnych. Nosi on nazwę Probarrier Nature. Warstwa izolacyjna, wytworzona ze składników naturalnych (roślinnych i mineralnych), uniemożliwia przenikanie składników olejów mineralnych do zawartości opakowania. Papier Probarrier Nature jest naturalny w dotyku, w pełni zdatny do recyklingu i może być kompostowany. Jak zapewnia producent, charakteryzuje go też korzystna relacja kosztów i korzyści płynących z jego stosowania. Jest dostępny w kolorze naturalnej bieli, jego białość CIE wynosi 81, gramatura od 38 do 120 g/m2.

 

Technologia rozszerzonej rzeczywistości w obszarze utrzymania ruchu

 

W zakładzie Stora Enso w Oulu po raz pierwszy wykorzystano technologię rozszerzonej rzeczywistości w obszarze utrzymania ruchu. Zastosowanie tej technologii i modeli wirtualnych pozwoli w przyszłości na szybsze i lepsze wykorzystanie informacji do utrzymania ruchu we wszystkich zakładach Stora Enso. Wykorzystanie wirtualnego modelu maszyny papierniczej wraz z przesyłem danych procesowych w czasie rzeczywistym może poprawić niezawodność działania zakładów papierniczych.

Stora Enso posiada rozbudowany program digitalizacji mający na celu zwiększenie sprzedaży oraz poszerzenie działań związanych z zastąpieniem materiałów kopalnych w procesach produkcyjnych. Dzięki naszemu programowi staliśmy się pionierami w branży w zakresie wykorzystywania nowych technologii – powiedział Teemu Salmi,  dyrektor ds. informatyki i kierownik ds. digitalizacji w Stora Enso. Nowa technologia pozwala na wizualizację i przesyłanie informacji procesowych w czasie rzeczywistym. Dostosowana jest do potrzeb branży papierniczej i zapewnia odpowiednią ilość informacji do monitorowania i obsługi procesu produkcji. Wprowadzenie technologii 5G wraz z technologią AR i VR oraz wizualizacją 360 stopni umożliwi w czasie rzeczywistym szybki dostęp do informacji procesowych z różnych miejsc na świecie. Prace w tym obszarze wykonywane są wspólnie z firmą Telia.

W naszym programie pilotażowym w Oulu zbadaliśmy obszary, w których Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) oraz technologia 5G mogą przynieść pozytywne rezultaty poprawiające efektywność procesów. Rozwiązania oparte na gromadzeniu, przesyłaniu i analizie danych w czasie rzeczywistym są kluczowe, aby optymalizować i zmieniać procesy przemysłowe – powiedział Janne Koistinen, kierownik programu 5G w Telia Finland.

 

Kalkulator zapotrzebowania na lakier drukowy

 

Niemiecka firma Weilburger Graphics, producent lakierów, wodorozcieńczalnych farb fleksograficznych i klejów udostępniła swoim klientom dostępny online kalkulator wielkości zapotrzebowania na lakier do uszlachetniania druków. Drukarze mogą dzięki niemu łatwo i szybko obliczyć na podstawie parametrów pracy ilość kleju potrzebną do realizacji konkretnego zamówienia.

 

Przekładki na palety narzędziem marketingu

 

Przekładki na palety to stabilizujące arkusze papieru z powłoką antypoślizgową. Duńska firma Palcut A/S zaprojektowała przekładki z nadrukiem. Zagięte, zwisające boki są nośnikiem treści reklamowych. Zadaniem przekładek jest wspieranie sprzedaży. Dzięki zagiętym bokom powstaje niewielkim kosztem dodatkowa powierzchnia reklamowa przydatna w sklepach handlu detalicznego. Treści reklamowe są widoczne dla klientów natychmiast po usunięciu ze stosu palet folii zabezpieczającej. Marka staje się bardziej zauważalna, co ma duże znaczenie, gdy coraz więcej sklepów udostępnia swoim dostawcom coraz mniej miejsca na displeje reklamowe.

 

Większość plastikowych opakowań na żywność nie nadaje się do recyklingu

 

Analiza przeprowadzona w Wlk. Brytanii przez stowarzyszenie samorządów lokalnych (LGA) pokazuje, że 2/3 opakowań plastikowych na żywność nie może być poddanych recyklingowi. Gospodarstwa domowe zużywają rocznie 555 tys. t plastikowych naczyń, ale tylko 169 145 ton można poddać recyklingowi. LGA twierdzi, że gminy i producenci powinni współpracować, aby powstrzymać używanie nienadającego się do ponownego użytku plastiku. Producenci powinni partycypować w kosztach zbierania i usuwania, a rząd winien rozważyć również zakaz stosowania tworzyw sztucznych o niskiej jakości.

 

Torby wielokrotnego użytku dostępne w szwedzkich supermarketach Hemköp

 

Sieć supermarketów Hemköp zacznie wykorzystywać w swoich sklepach torby wielokrotnego użytku firmy Carriget’s Veggio. Veggio to torba przeznaczona do warzyw, która jest bezpieczna dla żywności i nadaje się do wielokrotnego użytku. Torby  będą  dostępne  w sklepach Hemköp oraz sieci supermarketów Tempo. Torba Veggio była również wcześniej dostępna w sieci supermarketów Coop, Ica i City Gross.

 

Antalis International kupuje rumuńską Verlę

 

Francuski dystrybutor papieru Antalis International planuje kupić rumuńskiego dostawcę rozwiązań wizualnych dla branży reklamowej Verla. Zamierza dzięki temu zwiększyć swoją obecność na rynku komunikacji wizualnej w Rumunii. Umowa oczekuje na zatwierdzenie przez rumuński organ ds. konkurencji i niebawem powinna zostać sfinalizowana.

Antalis powstał w latach 90. XX w. dzięki fuzji ok. 40 międzynarodowych dystrybutorów papieru na świecie. Firma z siedzibą we Francji koncentruje się na dystrybucji papieru oraz mediów wykorzystywanych do komunikacji wizualnej. Zatrudnia 5500 osób i obsługuje ok. 140 tys. klientów w 43 krajach. Antalis wszedł na rynek rumuński w 2003 r., kupując lokalną firmę RTC Paper + Boards, a następnie zmieniając nazwę na Antalis Romania. Założona w 1994 r. Verla zanotowała w 2017 r.  sprzedaż w  wysokości ok.  8 mln EUR.

 

Niemiecka firma testuje sprzedaż produktów bez opakowania

 

Firma Bio Company, zajmująca się ekologiczną żywnością w Niemczech, oferuje teraz klientom możliwość kupowania produktów bez opakowania. Projekt jest początkowo ograniczony do czterech sklepów w Berlinie, ale jeśli okaże się sukcesem, zostanie rozszerzony na kolejne oddziały.

 

„Zyskać więcej, zużywać mniej, być proekologicznym”

 

Sun Chemical opublikował doroczny raport dotyczący realizacji przez koncern polityki zrównoważonego rozwoju – Sustainability Report 2017. Zawiera on informacje na temat podejmowanych przez firmę działań, m.in. w zakresie większego zastosowania biosurowców, przedstawia również efekty przyjętych przez Sun Chemical założeń w zakresie szeroko rozumianej proekologiczności.

W raporcie przedstawiono zaangażowanie firmy w tworzenie rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska m.in.: zastosowanie żywic pochodzących z certyfikowanych upraw leśnych przy produkcji ciekłych farb solwentowych, zastosowanie biożywic przy wytwarzaniu ciekłych farb wodnych, wykorzystanie spiruliny pozyskiwanej z bakterii fotosyntetycznych przy produkcji biokolorantów do żywności, zastępowanie metalizowanego papieru przez specjalne farby metaliczne MirrorTech, pozwalające na ograniczenie ilości generowanych. Raport zawiera równiez wytyczne dla Sun Chemical w zakresie wdrażanej przez firmę polityki zrównoważonego rozwoju. Uwzględniono w nim każdy z procesów produkcyjnych oraz wyrobów w kontekście monitorowania jego kluczowych parametrów: zużycie/zachowanie energii, ślad węglowy, redukcja odpadów, zużycie wody, bezpieczeństwo materiałów oraz ochrona zdrowia i życia pracowników. Realizowana przez firmę polityka zrównoważonego rozwoju ma na celu zwiększanie świadomości całego rynku poligraficznego w ochronie środowiskowa. Firma wdraża rygorystyczne procesy wytwórcze, oparte na narzędziach analitycznych, pozwalających ocenić energooszczędność zarówno procedur jak i procesów wytwórczych.

Zgodnie z hasłem przewodnim „Zyskać więcej, zużywać mniej, być proekologicznym”, polityka zrównoważonego rozwoju Sun Chemical nastawiona jest na aktywną rolę firmy w minimalizacji śladu węglowego w jej produktach, jak też w działaniach podejmowanych przez jej klientów.

 

SCA i St1 zbudują wspólną fabrykę biopaliw w Göteborgu

 

Szwedzka firma SCA i fińska grupa energetyczna St1 połączyły siły, aby zbudować fabrykę biopaliw o zdolności produkcyjnej 100 tys. t/r. Zakład powstanie w istniejącej rafinerii St1 w Göteborgu. Koszt inwestycji wynosi 500 mln SEK, a produkcja biopaliw ma się rozpocząć w 2021 r. Realizacja projektu biorafinerii lignocelulozowej była uzależniona od otrzymania niezbędnych pozwoleń i ostatecznego zatwierdzenia przez obie firmy.

Nowy zakład produkcji biopaliw będzie przetwarzał olej talowy i polegał na surowcach dostarczanych przez celulozownie siarczanowe SCA w Östrand, Obbola i Munksund. Wydajność celulozowni SCA w Östrand zwiększy się dwukrotnie jeśli chodzi o produkcję oleju talowego.

 

Zakład produkcji lignin do biopaliw

 

Rottneros planuje budowę zakładu produkcji lignin w celulozowni w Vallvik we współpracy ze szwedzkim producentem paliw Preem i szwedzką firmą bioenergetyczną Renfuel. Te trzy firmy ogłosiły, że planowany zakład, który ma zostać ukończony w 2021 r., wyprodukuje 25-30 tys. ton ligniny z produkcji masy celulozowej, która następnie zostanie przerobiona na biopaliwa. Rottneros dąży do tego, aby stać się ważnym graczem w szwedzkiej biogospodarce i już dostrzega w tym segmencie kluczową rolę przemysłu celulozowego. Oprócz wkładu Szwecji w zmniejszenie zużycia paliw kopalnych o 70% w latach 2010-2030, wydzielenie ligniny stwarza także możliwość zwiększenia własnej produkcji masy celulozowej.

 

Zanders przestawia elektrownię na paliwo gazowe

 

Firma Zanders, producent papierów   i tektur specjalnych, przestawia swoją elektrownię w zakładzie w Bergisch Gladbach z opalania węglem kamiennym na gaz ziemny. Modernizacja ma kosztować ok. 7 mln EUR. Przestawienie elektrowni na inne paliwo jest częścią programu inwestycyjnego nastawionego na wzrost efektywności i zwiększenie ekologiczności. Przezbrojenie elektrowni ma przynieść znaczny wzrost efektywności procesów produkcyjnych młyna papierniczego.

Efekty spalania w elektrowni są podobne jak w przypadku zwykłego grilla: opalanie gazem powoduje szybsze nagrzewanie i szybsze stygnięcie. W elektrowni spalanie gazu zamiast węgla kamiennego pozwala na szybsze dokonywanie zmian mocy. Dzięki temu w papierni zatrzymywanie i uruchamianie maszyny papierniczej przebiega w sposób bardziej elastyczny i bardziej efektywny, a żywotność urządzeń wzrasta. Ponadto użytkownik nie ponosi kosztów usuwania popiołów. Spadają też nakłady na czyszczenie.

Zanders przewiduje, że przestawienie elektrowni na gaz ziemny zaowocuje zmniejszeniem emisji CO2 o ponad 40%. Przestawienie dwóch kotłów jest już bardzo zaawansowane. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych tygodni w elektrowni węgiel nie będzie już stosowany do produkcji pary. Rozpoczną się wówczas przygotowania do przebudowy trzeciego kotła.

 

Estonian Cell zwiększa produkcję mas włóknistych

 

Firma Valmet rozbuduje celulozownię Estonian Cell w miejscowości Kunda. Inwestycja zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszym Valmet zmodernizuje istniejącą maszynę produkującą masy typu BCTMP. Zwiększona zostanie zdolność produkcyjna i zredukowane emisje pary jak również zużycie świeżej wody i chemikaliów. W drugim etapie Valmet zamierza zainstalować nową prasę płytową i pas transportowy.

Zamówienie w firmie Valmet jest częścią wartego 20 mln EUR programu inwestycyjnego Estonian Cell (należącego do austriackiej grupy Heinzel), zmierzającego do zwiększenia zdolności produkcyjnej mas włóknistych do 185 tys. t/r.

W 2007 r. Estonian Cell produkował 171 708 t mas BCTMP. Modernizacja ma być zakończona w II kwartale 2019 r.