Papiery makulaturowe na tekturę falistą z Myszkowa niebawem

 

Papiernia firmy Schumacher Packaging w Myszkowie ma  rozpocząć  produkcję o kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano. Firma chce jak najszybciej być samowystarczalna, jeśli chodzi o dostęp do surowca.

Zgodnie z najnowszymi planami grupy, przebudowa byłej maszyny do produkcji papieru gazetowego zostanie zakończona w pierwszej połowie 2019 r., tak aby zapewnić stabilność produkcji najpóźniej do połowy przyszłego roku.

Niemiecki producent rozłożył realizację projektu na dwa etapy. Pierwszy obejmie produkcję 150 tys. t/r. testlinera i flutingu. Drugi – kolejne 150 tys. t papieru – będzie ukończony najpóźniej za dwa lata.

Zdolność wytwórcza na poziomie 300 tys. t/r. makulaturowych papierów na tekturę falistą sprawi, że Schumacher Packaging będzie całkowicie samowystarczalny surowcowo.

Coraz trudniej jest zapewnić niezbędną ilość papieru, aby wykorzystać nowe moce wytwórcze tektury falistej, dlatego wcześniej chcemy zwiększyć produkcję papieru – stwierdza Björn Schumacher, dyrektor generalny Schumacher Packaging.

 

Drukarnia Karton‑Pak Cieszyn z nową maszyną

 

W sierpniu br. oficjalnie rozpoczęła produkcję w drukarni Karton‑Pak Cieszyn nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 105PRO‑6+L ALV3. Zastąpiła ona inne rozwiązanie marki Koenig & Bauer.

Rapida 105PRO‑6+L ALV3 została częściowo zakupiona przez Karton‑Pak Cieszyn dzięki środkom unijnym, w ramach projektu „Innowacyjna technologia produkcji opakowań z zabezpieczeniami UV”.

Karton‑Pak Cieszyn na rynku produkcji opakowań jest obecny od 30 lat. Początkowo firma zajmowała się wyrobem pudeł tekturowych z nadrukiem fleksograficznym. Następnie do oferty włączono opakowania zadrukowywane w technice offsetowej. Obecnie drukarnia specjalizuje się w produkcji wielokolorowych, wysoko przetworzonych i uszlachetnionych opakowań z tektur zarówno litych, jak i kaszerowanych,  pudeł  klapowych i fasonowych oraz opakowań wystawowo‑reklamowych.

 

Grupa Drescher inwestuje w Polsce

 

Na rynku etykiet od lat notowany jest ciągły wzrost. W Europie, w ostatnich pięciu latach, stopa wzrostu wynosiła przeciętnie 5%. Grupa Drescher, skupiająca drukarnie usługowe zlokalizowane w  Niemczech,  Belgii,  Polsce,  Czechach i Szwajcarii, powiększyła swój park maszynowy w zakładzie Drescher Euro‑Label Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. o kolejną maszynę do drukowania etykiet. Maszyna jest wyposażona w trzy zespoły drukujące. Zadrukowuje wstęgę o szerokości 380 mm. Jest przeznaczona dla segmentu etykiet samoprzylepnych. Obszar działania gorzowskiego przedsiębiorstwa firmy obejmuje, oprócz Polski, również rynek europejski. W ofercie firmy jest szeroka gama etykiet samoprzylepnych na arkuszach A4, składance komputerowej oraz w zwojach.

 

Producent tulei tekturowych zwiększa zdolność produkcyjną w Świeciu

 

Spółka Corex, należąca do VPK Packaging Group, zakończyła projekt rozbudowy zakładu w Świeciu, który doprowadził do zwiększenia mocy  produkcyjnych o prawie 25%. Firma pobudowała nową halę. Oddano m.in. do użytku dodatkowy zespół urządzeń suszących oraz planowana jest instalacja kolejnych maszyn.

Oprócz zwiększenia zdolności produkcyjnych usprawniono również logistykę. Dzięki zintegrowanym rampom załadunkowym, ciężarówki można teraz ładować szybciej i wydajniej.

Corex Group posiada 14 zakładów produkcyjnym w 12 krajach i zatrudnia 450 pracowników Firma wytwarza 150 tys. t papierowych produktów w postaci tulei, tub oraz kątowników tekturowych.

 Polski rynek tulei ciągle się rozwija. Największymi odbiorcami są producenci folii i papieru.

Corex posiada również dział Consumer Packaging produkujący opakowania z tektury falistej na różne rynki konsumenckie, m.in. żywności i napojów, branży farmaceutycznej i medycznej oraz handlu elektronicznego.

 

Lila Kagit zainstaluje trzecią maszynę tissue

 

Turecki producent wyrobów tissue Lila Kagit chce uczynić swój zakład największym w Turcji i w regionie. Maszynę dostarczy firma Valmet. Stanie ona w Corlu w północno‑zachodniej Turcji. Lila Kagit planuje również rozbudowę części prasowej MP1 i MP2. Nowa MP3 rozpocznie produkcję w 2020 r. Jej zdolność produkcji sięgnie 70 tys. ton tissue rocznie.

Dwie maszyny pracujące obecnie w Corlu łącznie produkują 150 tys. t/r.

 

Global Hygiène rozpocznie produkcję tissue w Charavines

 

Dawny zakład Arjowiggins w Charavines we Francji znów będzie działać. Nowy właściciel Global Hygiène planuje rozpocząć produkcję bibułki tissue w 2020 r., co uczyni go zintegrowanym producentem papierów higienicznych.

Firma, która ogłosiła przejęcie fabryki unieruchomionej w 2015 r., a teraz je sfinalizowała, planuje rozpocząć produkcję tissue na początku 2020 r. Prace instalacyjne mają się rozpocząć we wrześniu   i potrwają 18 miesięcy. Finansowanie projektu zostało już zabezpieczone przez Global Hygiène. Firma otrzyma 490 tys. EUR z regionu Owernia‑Rodan‑‑Alpy i 1,18 mln EUR z dotacji od rządu krajowego. Łączny koszt inwestycji to 20 mln EUR.

Nowa maszyna – o wydajności 30 tys. t/r. – będzie produkować bibułkę tissue przeznaczoną dla dwóch zakładów przetwórczych grupy w Auxonne i Vern d’Anjou.

Global Hygiène jest zintegrowanym producentem wyrobów tissue. Obecnie firma kupuje ok. 30 tys. t bibułki na wolnym rynku i przetwarza ją na wyroby higieniczne w swoich dwóch zakładach. Global Hygiène produkuje jednorazowe chusteczki i wyroby higieniczne, takie jak papier toaletowy, ręczniki papierowe i wkłady medyczne. Firma zatrudnia ponad 130 osób, a jej roczna sprzedaż wynosi ok. 47 mln EUR. Rozpoczęcie działalności Charavines spowoduje początkowo utworzenie 35 nowych miejsc pracy.

 

Zrównoważony rozwój priorytetem dla Sofidela

 

Włoski producent tissue Sofidel stawia na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój i redukcję niekorzystnego wpływu na środowisko. Obecnie średnia ilość wody zużywanej do produkcji tissue jest w firmie niższa niż wskaźnik branżowy (7,1 l/kg w porównaniu z 15‑25 l/kg). Papiernia Intertissue w Baglan w Walii posiada system odzysku wody deszczowej, który pozwala na zmniejszenie zużycia wody o ponad 47 tys. m3 rocznie.

Sofidel zmniejszył bezpośrednie emisje CO2 do atmosfery o  20,6%,  inwestując w efektywność energetyczną, w tym korzystanie z elektrociepłowni, odnawialnych źródeł energii i pozyskiwania mas certyfikowanych przez niezależne firmy posiadające systemy certyfikacji lasów (FSC®, FSC Controlled Wood, SFI®, PEFC™). Dzięki innowacjom w procesach produkcyjnych (m.in. zautomatyzowany magazyn produktów gotowych w Sofidel w Kisa w Szwecji), grupa wykorzystuje mniej zasobów naturalnych, aby umożliwić zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wydajność, funkcjonalność i zrównoważony rozwój.

 

Kolejna maszyna tissue w SEPAC w Brazylii

 

Pomyślnie zakończono uruchomienie nowej maszyny papierniczej do tissue linii XcelLine firmy Voith  w  SEPAC, w brazylijskim stanie Paraná, w zakładzie Mallet. SEPAC jest jednym z pięciu największych w Ameryce Łacińskiej producentów bibułki tissue do celów sanitarnych, z 40‑letnim doświadczeniem na rynku krajowym i międzynarodowym. Ręczniki, serwetki i papiery toaletowe tej firmy sprzedawane są we wszystkich regionach Brazylii i w MERCOSUR (międzynarodowej organizacji gospodarczej), pod markami:  Duetto,  Paloma,  Maxim  i Stylus.

Uruchomienie MT6 nastąpiło pod koniec 2017 r. Pracując z prędkością konstrukcyjną 2000 m/min, osiąga dzienną wydajność do 110 ton papieru. Wyposażona jest we wlew  MasterJet  Pro  T, w CrescentFormer, prasę z rozszerzoną strefą docisku – NipcoFlex T, stalowy cylinder Yankee EvoDry Y o średnicy 4,8 m z osłoną wysokowydajną EcoHood T oraz nawijak MasterReel. Dostawa obejmowała również system pełnej automatyki, nadzór nad instalacją i wsparcie podczas uruchamiania maszyny.

Projekt jest częścią strategii rozwoju firmy SEPAC. Dzięki nowej inwestycji, SEPAC zwiększy roczną produkcję bibułki tissue z pierwotnych mas celulozowych do ok. 180 tys. ton. Intensywny rozwój firmy zaczął się w 2007 r. W ciągu dziesięciu lat zakupiła cztery maszyny papiernicze do papierów tissue firmy Voith.

W 2017 r. firma SEPAC dołączyła do swojego portfolio produkty pielęgnacyjne, wprowadzając na rynek pieluchy jednorazowego użytku BabyBoo.

 

MODULO‑PLUS w Celupaper S.A. w Argentynie

 

Firma Celupaper S.A. z powodzeniem uruchomiła nową MP4 do papierów tissue w zakładzie Papelera  Nicaragua w Argentynie. Nową maszynę papierniczą  MODULO‑PLUS  dostarczyła firma Toscotec. Dzienna wydajność maszyny to 65 ton papieru.

MP wyposażona jest w jednostrumieniowy wlew TT, ssący wał prasowy TT, stalowy cylinder Yanke TT SYD o średnicy 3200 mm oraz osłonę Monosystem TT Milltech‑MYH  z   zasilaniem gazowym. Zakres dostawy obejmował również układ doprowadzenia masy do wlewu, system elektryfikacji i regulacji, szkolenie, nadzór nad montażem maszyny, uruchomienie oraz wsparcie podczas jej uruchamiania.

Nowa maszyna jest częścią serii zamówień przyznanych firmie Toscotec przez wiodącego południowoamerykańskiego producenta papierów tissue. W 2015 r. Toscotec przebudował płaskositową maszyny MP2, dostarczył nowy stalowy cylinder Yankee TT SYD o średnicy 2500 mm oraz kompletny układ parowo‑kondensacyjny. W 2016 r. dostarczył do MP3 kompletną linię MODULO do produkcji papierów tissue.

 

Nowe maszyny do produkcji bibułki higienicznej w Taison Pulp w Chinach

 

Firma Andritz dostała zamówienie od Taison Pulp Group na dostarczenie dwóch maszyn tissue PrimeLineST  W8  wraz z układem przygotowania masy i systemem automatyzacji dla papierni w Suzhou w prowincji Anhui w Chinach.

Projekt zakłada roczną wydajność maszyn na poziomie 120 tys. t papieru. W zakładzie produkowana będzie bibułka tissue o gramaturach 12‑42 g/m2. Uruchomienie obu maszyn nastąpi w 2019 r. Obydwie – z prędkością konstrukcyjną 1800 m/min i szerokością papieru na nawijaku 5,6 m – wyposażone będą w system automatyzacji PrimeControl, co zoptymalizuje proces produkcji. W obu maszynach połączono stalowe cylindry suszące typu Yankee – PrimeDry o średnicy ok. 5,5 m z systemem Steam‑Heated (z nagrzewnicą parową). Ma to zwiększyć wydajność suszenia wstęgi przy znacznie niższym zużyciu energii w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych z żeliwnym cylindrem Yankee i osłoną konwekcyjną, w której powietrze ogrzewane jest spalanym gazem. Zakres dostawy obejmuje również układ przygotowania masy, składający się z dwóch linii do produkcji masy krótkowłóknistej oraz mieszaniny masy bambusowej z masą długowłóknistą, układu przedwlewowego oraz instalację filtrów tarczowych do odzysku włókien. Proces rozczyniania bel z masą celulozową będzie realizowany za pomocą rozwłókniaczy FibreSolve FSV. Dodatkowo, zamówienie obejmuje sześć młynów dwutarczowych TwinFlo oraz sortowniki ModuScreen HBE.